Totalitní zákazy a vyhlášky

Benjamin Franklin, jeden z otců zakladatelů americké demokracie a největších státníků světové historie řekl větu, kterou mnoho z Vás asi zná, ač si plně neuvědomuje, jak klíčová a pravdivá je. Mně vždy vytane na mysli, když řešíme banální byrokracii v malém na roztockém zastupitelstvu.

Podomní prodej
Podomní prodej | ilustrační foto | mF

Franklin tehdy řekl: „Ti, kteří se dokáží vzdát základní svobody, aby dosáhli dočasného zabezpečení, si nezaslouží ani svobodu, ani zabezpečení.“

Po dubnovém zastupitelstvu jsou Roztoky „bohatší“ o další regulaci, o další vyhlášku, která posílí policii a bude usměrňovat naše životy, podnikání a zejména svobodu. Páchání rádoby dobra dospělo do další fáze, protože mám pocit, že touha řídit, zakazovat a nařizovat je v poslední době vlastní nejen sociálně a levicově naladěným politikům, kterých je v roztockém zastupitelstvu drtivá většina, ale bohužel i obyčejným lidem. Sami si říkají o nařízení a chtějí snad být i řízeni.

Všichni parodují a kritizují šílená byrokratická nařízení a zákazy z Evropské unie. Každý sice ví, že pomazánkové máslo není máslo, a že pleťové mléko není k pití, ale pak se v reálném životě chovají stejně – buď rádi zakazují nebo si nechávají kázat. Možná je to tím, že je nikdo jinak neposlouchá, proto si tím něco kompenzují. V možná banálním roztockém případě jde „jen“ o vyhlášku zakazující podomní a pochůzkový prodej. Co je efektivním cílem? Zabránit takzvaným šmejdům v trestné činnosti.

Mnoho z nás, mě nevyjímaje, má ve své rodině možná případ, kdy agresivní prodejce okradl starobního důchodce. Ani má rodina není v tomto výjimkou a právě proto nevěřím, že by se důchodce v pokročilém věku dokázal ubránit frázemi z vyhlášky. Na šmejdy a zloděje prostě vyhlášky nefungují. Přirovnal bych to asi ke snaze zdanit prostituci. Nefunkčnost vyhlášek zakazující podomní a pochůzkový prodej přiznala v nedávném rozhovoru v ČT i Gerta Mazalová, předsedkyně Sdružení na obranu spotřebitelů. Máme tedy vyhlášku, která šmejdy neomezí, zato všem slušným omezí možnosti podnikání. Služby Family Frost sice nevyužívám, ale nikdy by mě nenapadlo, že je někdo bude chtít zakázat.

Co mně přijde na celé věci pozoruhodné je, že Roztoky by měly být naturelem svých obyvatel pravicovou baštou, kde se bojuje za svobodu. Podobné totalitní regulace by nám měly být cizí. Leč, když přijde na lámání chleba, aby liberálního politika v našem zastupitelstvu pohledal.

Ing. Roman Jandík
místostarosta města za ODS

Kam dál

Poradna pro šmejdy | Tomáš Šalamon
Slovo starosty | Jan Jakob
Psí daň v roce 2016 | Roman Jandík
Ano, pane Šalamone... | Eva Frindtová

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Demagogie

Family Frost nespada do podomniho prodeje. Je to spise pojizdna prodejna, ktera zastavi na rohu ulic a lide k ni sami prichazi, nebo ji ignoruji. Na chodbe naseho domu jsem jeste auto FF nepotkal, ale mozna jsem jen mene hulil :-)

Ale vazne: kdyz jsme narod zmr.du, musi tu byt nejaka pravidla, jinak by se cely tento stat rozkradl. To, ze se vam v ODS toto protiopatreni nelibi chapu a neprekvapuje mne to.

Pane Šveci, Family Frost je

Pane Šveci, Family Frost je typický případ toho, kdo na takové zhovadilosti doplatil. Tím, že se tyhle nesmysly šíří jako mor, byl jeden z důvodů, proč byli nuceni změnit strategii a začít jezdit jen na objedávku. Následoval mimochodem propad prodejů a ztráta pracovních míst.
Vyhláška je bezzubá: jak jsem psal ve svém článku na toto téma (http://www.roztoky.com/poradna-pro-smejdy), kdybych byl šéfem firmy, která takto organizuje prodeje, instruuji své prodejce ať důsledně říkají, že přišli jen informovat až do okamžiku, než někdo projeví zájem a pozve je dovnitř. To je totiž jedna z naprosto čistých taktik, jak vyhlášku obejít. Nechci aby to znělo škodolibě, ale pak bych opravdu rád viděl ty protáhlé obličeje, až by případně přivolaní policisté krčili rameny, že s tím nemohou nic dělat. Na tohle doplatí jen poctiví prodejci, nepoctivým je to putna. Je to něco podobného, jako kdyby byl prosazen zákaz držby zbraní: odzbrojíte jen normální obyvatelstvo, odzbrojit zločince je nemožné.
Žádný problém s podomním prodejem neexistuje. Problém je, že odumírá tradiční vícegenerační rodina a řada lidí si myslí, že když se vykašlou na své rodiče, má se o jejich problémy postarat někdo jiný - v tomto případě zastupitelstvo.

buďtě v klidu, ta vyhláška

buďtě v klidu, ta vyhláška bude stejně neplatná, protože zastupitelstvo nic takovéh zakázat nesmí, jenomže to bysme nesměli být v Roztokách pod tímhle vedením radnice

Mimochodem, dalším postiženým

Mimochodem, dalším postiženým je Česká pošta - komplikuje jim to nabízení doplňkových produktů.

Podomní prodej pošty?

Nemáte pocit, že pošta má nosit zásilky a nezabývat se podomním prodejem?

No právě

To je celkem jediné pozitivní na této vyhlášce, že to zabrání poště vyžadovat po doručovatelkách, aby obtěžovaly důchodce nabízením nesmyslů, které ani nabízet nechtějí.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.