Vojtěch Sedláček

Všechny příspěvky autora...

Vojtěch Sedláček, 14.1.2017
Roztocký občan Mirko Janeček se narodil právě před devadesáti lety 21. ledna 1927 v Bratislavě. Rodina se po třech letech stěhuje do Pardubic. Zde je již jako sedmnáctiletý student reálného gymnázia naverbován spolu s dalšími mladými muži na nucené práce do Technische Nothilfe (jednalo se o oddíly Technických nouzových sborů, původně v Německu určených k boji proti přírodním katastrofám). V roce 1944 je oddíl převelen do Roztok. Studenti jsou umístěni do ubytovny zřízené v bývalé restauraci u nádraží. Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.
Číst dál krajan Mirko Janeček Odraz 1/2017 Názory
Vojtěch Sedláček, 7.12.2012
Po převratech, revolucích zůstávají dvě podstatné věci: vzpomínky a instituce. Nejprve k institucím Co to jsou instituce. To je stát, demokracie, úřady, bankovnictví apod. Instituce potřebují fungující organizace, které koordinovaně a účelově pracují na jistém společenském prospěchu. Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.
Číst dál 17. listopad demokracie Odraz 12/2012 Názory
Vojtěch Sedláček, 12.2.2012
Letos 1. ledna uběhlo 35 let od zveřejnění základního dokumentu Charty 77. Státní moc a masové sdělovací prostředky tehdy reagovaly zběsile. Frontálním útokem zahájily kampaň proti „samozvancům a zaprodancům“, jak signatáře nazývaly. Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.
Číst dál charta 77 Odraz 2/2012 stb Názory
Vojtěch Sedláček, 11.12.2011
Masarykovské heslo z dvacátých let první republiky nás provází celý život. Jedná se o lapidárně vyslovenou výzvu ke každému z nás, čeho se máme vyvarovat. Ve veřejném prostoru, spíše než v soukromí. Tedy je to apel na naše postoje politické. Na první pohled vypadá možná i banálně, ale zamyslíme-li se, už to tak banální není. Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.
Číst dál Odraz 12/2011 svoboda Názory