V Roztokách se diskutovalo s Alexandrem Vondrou o migraci v Evropě

Když se řekne politická diskuse, představí si většina lidí televizi a nedělní odpoledne. Možná tak ještě předvolební mítink, kde ale – přiznejme si otevřeně – jde v poslední době spíš o koblihy než o politiku. Což je velká škoda, protože demokratická politika není něco, co se odehrává kdesi v parlamentu. Součástí politiky je každý z nás, ať už se v ní angažuje nebo ne, ať se mu to líbí nebo nelíbí a dokonce ať k volbám chodí nebo nechodí. Proto ODS Roztoky před časem zahájila tradici diskusních večerů, kam zveme zajímavé hosty a řešíme aktuální témata. Před časem jsme zde měli ekonoma Jana Skopečka a diskusi o registračních pokladnách a 19. listopadu 2015 Roztoky navštívil Alexandr Vondra, bývalý ministr obrany, ministr zahraničí, senátor a předlistopadový disident, v dnešní době vysokoškolský pedagog. Tématem byla aktuální migrační krize.

Pan Vondra zmínil několik zajímavých historických milníků střetu muslimů s křesťanskou Evropou, rozebral současný přístup EU k migrační krizi a další mezinárodněpolitické okolnosti. Podle jeho názoru jednoduché řešení neexistuje. Nejde v žádném případě jen o válku v Sýrii, ale o celou řadu dalších problémů, sucho, bídu, apod., které migraci podněcují, tudíž konec není na obzoru. Řešení se neobejde bez Turecka, které může migraci bránit, je nutno obnovit ostrahu evropských hranic, aby opět začaly plnit svou funkci, a je třeba omezit sociální pomoc některých zemí, která ve stávající podobě představuje ohromné lákadlo. A jedině v tomto případě, kdy budeme mít situaci pod kontrolou, můžeme nakonec účinně pomoci těm, kteří to skutečně potřebují.

Alexandr Vondra

Alexandr Vondra (foto: Josef Šalamon)

Měli jsme radost, že se nám podařilo zaplnit zasedačku základní školy. Poněkud jsme se báli, abychom se tam nepřišli jen vzájemně „plácat po zádech“, ale k ničemu takovému nedošlo – v místnosti létaly argumenty z obou stran, odpůrců i zastánců migrace a diskuse byla velmi kvalitní a na vynikající úrovni. Pro některé bylo rovněž velkým překvapením, jak na ně působil (bývalý) vrcholný politik dříve v televizi, a jak odlišně jej vnímali nyní naživo.

Je škoda, že neměl čas nikdo ze zástupců konkurenčních roztockých politických stran. Nepochybně bychom přitom další názory v diskusi ocenili. Posláním místních sdružení politických stran je nejen řešit lokální problémy, ale především tvořit politiku a stanoviska, které pak „probublávají nahoru“.

Chceme tímto poděkovat všem za účast a členům i nečlenům ODS za pomoc s uspořádáním akce. V příštím roce bychom v tradici rádi pokračovali a do Roztok opět pozvali zajímavé osobnosti. I mezitím ale budeme rádi, když s námi přijdete diskutovat na naše každoměsíční schůzky – na globální, ale především roztocká témata.

Tomáš Šalamon a Roman Jandík

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.