V zájmu lidu

Mediální obraz může být dost zavádějící. Tak např. podle frekvence a tématu článků v posledních Odrazech a na roztockých webech by se mohlo zdát, že veřejnost je namířena proti další výstavbě v Roztokách a konkrétně pak proti projektu v Nádražní, kde se chystá nový bytový komplex. Proto člověka na první pohled mohou překvapit výsledky anketky na Roztoky.com, ve které se lidé vyjádřili poměrně zřetelně ve prospěch této stavby. Řeknete si možná, že nějaká webová anketa není vůbec směrodatná a máte pravdu. Jenže když si vzpomeneme na kolosální fiasko nestoudného referenda, jež mělo další výstavbu ve městě nesmyslně omezit, jde už o argument podstatně silnější. Ta hrstka aktivistů je prostě jen víc slyšet.


Stavba
Stavba | ilustrační foto | mF

V Roztokách žiji s pár drobnými zahraničními přestávkami skoro 36 let. Uznávám, že proti skutečným pamětníkům je to houby, ale přesto mohu s klidným srdcem prohlásit, že kvalita života ve městě s cca 6000 obyvateli byla v každém aspektu horší, než když jich je dnes (vč. odhadu nepřihlášených) zhruba o polovinu víc. Američané říkají: „Bigger is better.“ Více obyvatel znamená, že se tu vyplatí poskytovat širší spektrum služeb vč. dopravy, obchodu, kultury, atd., ale také, že město disponuje silnější vyjednávací pozicí vůči všem myslitelným protistranám. Každý z nás by asi rád bydlel v klidu a zeleni, na samotě, ale zároveň tak, aby měl přímo na dosah ruky veškeré výhody velkoměsta. Bohužel to prostě není možné, ledaže někoho donutíme, aby to za nás zaplatil. Když přijdou další obyvatelé, trh přinese i nové služby. Opačně to ale neplatí – představa, že nejdřív tu musí být dostatek školek, posílený autobus, rozšířené silnice a já nevím co všechno a pak teprve budeme připraveni na další spoluobčany, je nesmyslná; nikdy by k tomu nedošlo. Navíc lze snadno dokázat, že hodnota nemovitostí je za jinak stejných podmínek pozitivně závislá na velikosti sídla. Neboli jak město roste, stoupá i bohatství stávajících obyvatel.

A pak je tu něco ještě daleko důležitějšího: ochrana soukromého vlastnictví. Kdykoliv v historii byla relativizována, šlo všechno od desíti k pěti. A k ní patří i právo s majetkem nakládat, tedy mimo jiné i právo stavět na svém pozemku. (V této souvislosti si dovoluji poznamenat, že stavební úřad se tak jmenuje proto, že jeho posláním je, aby lidé mohli stavět. Kdyby účelem stavebního úřadu bylo házet stavebníkům klacky pod nohy, byl by zván třeba úřadem obstrukčním.) Samozřejmě, na ochranu svého majetku mají nárok i ti, kteří by byli stavbou ovlivněni – ovšem musí jít o vliv prokazatelný. Že se kdesi na druhé straně města buduje něco, co se mi nelíbí, je akorát tak můj problém. Resp. měl by být. Bohužel, české stavební právo dává kverulantům neobyčejný prostor k realizaci. Občanu poněkud „vyčůranému“ stačí totiž založit občanské sdružení – resp. nově spolek (stačí 3 lidi a 1000 Kč), do stanov napsat kouzelnou formuli, že cílem je „ochrana přírody a krajiny“ a automaticky se stává účastníkem jakéhokoliv stavebního řízení v ČR, na které ukáže prstem. Navíc mu hlavička občanského sdružení umožní maskovat své soukromé zájmy za zájem veřejný. Z těchto (a dalších) důvodů se v naší zemi stává čím dál složitější realizovat jakoukoliv zásadnější stavbu. Vzpomeňme na případ obchvatu Plzně, který se ekoteroristům dařilo zdržovat (a nutit tak Plzeňany dusit se výfukovými plyny), celých 15 let.

A konečně – přijde mi, že někteří mají pocit, že městská samospráva je jakýmsi voleným feudálem, lenním pánem, kterému Roztoky patří a měla by určovat, kdo co zde může či nemůže dělat. To je dost hluboké nepochopení. Městská samospráva je v podstatě údržbářem městského majetku. Tečka. Rozhodně ji nemáme od toho, aby chránila lidí, kteří už mají postaveno, před těmi, kteří by teprve rádi bydleli (a to ani když jim to má zprostředkovat někdo tak zavrženíhodný, jako je developer). Stavebníci mají naštěstí cesty, jak své zájmy prosazovat, jak ukázal např. říčanský případ, kdy soud šmahem zrušil tamní stavební uzávěru. Nedělejme si iluze: pokud by nebylo stavebnictví v útlumu a developeři potřebovali v Roztokách stavět, neexistovala by už nejspíš tato ostuda města ani u nás. Pokud do Roztok někdo přišel s tím, že bude věčně bydlet v malém městečku, coby kamenem dohodil od Prahy, ve kterém se nic zásadního nezmění, byla to představa naivní. Městům, jako jsou Roztoky, je prostě kvůli jejich výhodné poloze růst souzen a je to dobře. A my máme na výběr: buďto se stavebníky spolupracovat a vyjednat oboustranně výhodná řešení nebo se je snažit šikanovat, a pak jen z pozice nezúčastněného pozorovatele sledovat, jak své oprávněné zájmy stejně protlačí.

Tomáš Šalamon

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

zavadejici je anketa

Zavadejici je vase anketa a ne medialni obraz. Proc ? Protoze v ankete hlasovalo napriklad jen 100 lidi :-) To je opravdu reprezentativni vzorecek, kdyz si domyslim, ze to mohlo naklikat jen tech par lidi co sem chodi z celkoveho poctu obyvatel mesta. Dale jsou volene odpovedi zavadejici. Uz v prvni moznosti podsouvate souhlas s tim, ze nadrazni je hruza :-) Kdo by nesouhlasil, kdyz to hruza bez pochyby je, ze ? Kazdy kdo se venuje vyzkumu verejneho mineni by se tehle vasi ankete vysmal a vy o ni napisete clanek :-) Chytnete se za ruku s panem Jandikem a jdete se radeji projit po meste :-)

Dobrý den pane Stopko,těší

Dobrý den pane Stopko,

těší mne, že jste si otevřel můj článek. Jen je trochu škoda, že jste skončil u prvního odstavce. Jinak byste nemohl napsat, že jsem jej napsal o té anketě.
Nicméně, když anketa, tak tedy anketa: mýlíte se v těch 100 respondentech. To je vzorek naprosto dostatečný k výzkumu veřejného mínění u populace velikosti té roztocké. Problém spočívá v něčem jiném, např. v nemožnosti dosáhnout vhodné stratifikace vzorku v online prostředí nebo že struktura populace navštěvující tento web pravděpodobně neodpovídá struktuře celkové populace v Roztokách. Proto taky nikdo netvrdí, že ta anketa je nějakým reprezentativním průzkumem veřejného mínění. Naopak.
Co se týče volených odpovědí, svým způsobem máte pravdu. Problém je, že zcela "nezavádějící" otázky a odpovědi vymyslet nelze, i kdybyste se postavil na hlavu. I když necháte odpovídat jen ano nebo ne, budou tyhle dvě kategorie tak široké, že skutečnou vůli lidí stejně zkreslí. Neexistuje cesta, jak v jedné otázce zjistit skutečně objektivně stav věcí. Ale to v tomto případě nevadí, protože jde jen o internetovou anketu, nikoliv seriózní průzkum.
Přesto, s ohledem na to, že Roztoky.com jsou dnes patrně nejnavštěvovanějším roztockým elektronickým médiem, určitý kontakt se realitou ta anketa mít bude. Osobně si ale myslím, že většinu v Roztokách netvoří ani odpůrci výstavby, ani její příznivci. Rozhodující je podle mého názoru mlčící většina těch, kterým je to tak nějak šumák, resp. jim přinejmenším nestojí zato se k věci jakkoliv vyjadřovat, neřkuli se angažovat.

Mějte se

Tomáš Šalamon

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.
Creative Commons Attribution-NoDerivs 3.0 Czech Republic
Toto díloV zájmu lidu – jehož autorem je Tomáš Šalamon, je šířeno pod licencí Creative Commons Attribution-NoDerivs 3.0 Czech Republic.