Vážený pane Janský

Z Vašich řádků v minulém čísle Odrazu cítím povzdech nad „starými dobrými časy“. Tomu rozumím. I já občas cítím nostalgii nad minulostí.

Mám však potřebu se zastat našich vietnamských spoluobčanů. V mnoha ohledech to jsou vynikající obchodníci, bývají milí, ochotní, pracovití. Mívají otevřeno brzy ráno i pozdě večer, o víkendu i o svátcích. Z povahy věci nabízejí jako všichni obchodníci zboží, u kterého předpokládají, že o ně bude zájem, takže výsledná nabídka v mnohém vypovídá o vkusu a potřebách nakupujících. Každý má možnost se rozhodnout, zda bude v konkrétním obchodě nakupovat či nikoli. Co se týče jejich jazykových znalostí, tak spíše obdivuji, že jsou schopni zvládnout základní konverzaci v tak obtížném jazyce, jakým čeština bezesporu je.

Píšete: „Jsme přece v Česku!“ Ano. Ale také v Evropě a ve světě vůbec. Naštěstí nejsme izolovanou zemí vyloučenou z kontaktu s ostatními státy. Mezi našimi spoluobčany přibývá cizinců i s jejich kulturou včetně jazyka. Stejně tak čeština je stále častěji slyšet v nejrůznějších koutech světa. Buďme za to rádi.

G. K. Kleinová

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Slovo starosty | Jan Jakob
Mým Roztočanům | Yarda Pichlík
Statečně a transparentně | Olga Vavřínová
Dubečnice | František Šulc

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.