Veřejná prezentace projektu

Zcela zaplněný sál hotelu Academie svědčil o tom, že veřejné slyšení 18. února vzbudilo velký zájem.

Týkalo se dalšího, v pořadí již třetího parku vědy a techniky, který chce v blízké budoucnosti vybudovat v areálu někdejšího Barumu firma Trigema.

Nedělal jsem si naději, že schůze stran s naprosto protichůdnými názory bude idylická. Opravdu nebyla. Oceňuji snahu developerské firmy vysvětlit své záměry i zohlednit připomínky stavební komise našeho města. Musím však také poděkovat iniciátorkám petice proti výstavbě Pavle Voborníkové a Yvetě Pištěkové, že věnovaly čas a energii rozpoutání celé debaty.

Věcná úvodní argumentace Adama Šachla (kterému musím poděkovat za přípravu celého veřejného slyšení, dobře se s ním spolupracovalo) i podrobné vysvětlování a obhajování projektu z úst šéfa Trigemy Marcela Šourala ale nepřesvědčily většinu přítomných. Dominovala obava z přílišné „hmotnosti" zástavby, nedostatečnosti vodních zdrojů či malé kapacity čističky. Někteří diskutující se netajili dojmem, že oba dosavadní vědeckotechnické parky nejsou vytíženy, že nové stavby nebudou pro město přínosem, že se tento druh staveb do okolní zástavby zkrátka nehodí.

Výstavba má však i své zastánce - opakovaně zazněly názory, že je lepší využití tohoto typu než například postavení hal a skladových prostor, které by zatížily obec nadměrnou dopravou.

Ne všechny argumenty, které oboustranně padaly, byly racionální. Jsem každopádně rád, že veřejné slyšení proběhlo. Nemusím jásat (a nejásám) nad tím, že v naší obci má vyrůst další komplex poměrně masivních budov. Uplynulé čtyři roky byly naštěstí bez významnější developerské stavební činnosti - obávám se, že v současném volebním období tomu bude jinak. Veřejná slyšení nebo podobná veřejná projednání staveb, které mění tvář Roztok a Žalova a zatěžují občany, by však měla pokračovat. Je zcela jistě lepší znát názory spoluobčanů i developerů než řešit věci pouze na zastupitelstvech, pohříchu málo navštěvovaných veřejnosti.

Tomáš Novotný
místostarosta

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.