Veteráni 8.5., jejich organizátor byl založen před 50 lety!

K začátku května patří už neodmyslitelně tradiční výstava a soutěž veteránů pořádaná už 38 let v areálu Středočeského muzea v Roztokách. Akci není třeba příliš představovat, stala se za ta léta jednou z nejvýznačnějších kulturních událostí ve městě. I letos, 8. května zaplní zámeček a odpoledne i serpentinu a náměstí přehlídka vozů, jejichž záruční lhůta už dávno uplynula.

Méně je ale u nás asi známo o pořadateli akce: Veteran Car Clubu Praha. Ten byl založen 7. 11. 1967, takže letos dospěje ke svým padesátinám. Ti, kdož někdy něco organizovali, budou možná souhlasit, že něco vymyslet a uspořádat není zase takový kumšt. Ale udržet tradici dlouhodobě, to už zvládne málokdo. Když se navíc přihlédne k faktu, že klub ani jeho akce nejsou závislé na všemožných dotacích (i veteránská akce v Roztokách se zaplatí sama), nezbývá než smeknout.

Soutěž elegance historických vozidel 2017

Klub se vyvinul ze skupiny nadšenců pro automobilovou značku "Z" a na svém počátku měl pouhých 14 členů. Jejich počet ale rychle rostl, takže již v roce 1971 sdružoval 116 příznivců vlastnících 81 automobilů, 19 motocyklů a jednu tříkolku a dnes už se počet členů počítá na tisíce. Ve stejném roce se stal členem mezinárodní organizace F.I.V.A. Mezitím se rozrůstalo spektrum aktivit a akci, které klub pořádal: již v roce 1967 vzkřísil tradici nejstaršího závodu do vrchu Zbraslav-Jíloviště, v roce 1970 realizoval první ročník závodu "1000 mil československých" na trati Praha-Bratislava-Praha a uskutečnil řadu dalších výstav a soutěží.

A tím se již dostáváme do roku 1978, kde začíná historie roztockého podniku. U jeho zrodu stál malíř Kamil Lhoták, jehož výstava obrazů se v té době v muzeu připravovala, básník Petr Cincibuch, ale především ředitel soutěže Jiří Černý který tuto funkci zastává a akci organizuje nepřetržitě po celou dobu až do dneška.

Mezi dalšími aktivitami Veteran Car Clubu je snaha o vznik nové stálé expozice v prostorách Nákladového nádraží v Praze na Žižkově či přesunutí sochy W. Churchila z pod platanů na stejnojmeném náměstí na pražském žižkově tak, aby "vítal" studenty VŠE přicházející od hlavního nádraží připravovaným novým východem z tohoto objektu.

Za pár dní se znovu potkáme v roztockém zámečku na "veteránech". Letos opět přistane historické letadlo leteckého nadšence pana Vondráška a třeba dopluje i nějaký parník či nad námi po obloze propluje balon - vše je možné!

Petra Hradecká

Roztoky.com je mediálním partnerem Soutěže elegance historických vozidel

Soutěž elegance historických vozidel 2017

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.