Vilájet (aneb jak zruinovat mladou lékařku)

Vítka Caltu čtu docela rád. Někdy se mu povede v jedné větě vystihnout to, na co bych já spotřeboval celý odstavec. Když jsem před časem viděl nadpis „Místostarosta není místodržící“, pocítil jsem naprosté souznění. Pan místostarosta a jeho suita si totiž dle mého názoru počínají v našem městě jako nějaký Paša Sokolović. Slovo „samospráva“ je jaksi odvozeno od „spravovat“. Pod tím si představuji zajišťovat, aby svítila světla a nesmrděly popelnice a řešit jiné podružnosti, aby měli lidé čas nerušeně usilovat o vlastní záležitosti. Někomu to ovšem nestačí a má ambice starat se i o dobro jiných (vybraných). A když jde o dobro, pravidla musí stranou.

Pediatrie
Pediatrie | ilustrační foto | CC

Tak třeba dětské středisko. Pan místostarosta s dnešní paní místostarostkou takhle jednou sledovali Facebook a vzali si do hlavy, že pediatrie v Roztokách je v troskách a před volbami slíbili nápravu. Chápu to. Člověk v předvolebním rauši kolikrát navykládá kdejakou hovadinu. Pak se obvykle část slibů nepotká s realitou. Nemělo by, ale stává se to i ve zralejších demokraciích a bývá lepší o tom taktně pomlčet, protože když se člověk snaží jít hlavou proti zdi, výsledek je často ještě daleko horší.

Předmětný problém představovala fluktuace lékařů na středisku, ke které v minulosti bohužel skutečně docházelo, vrásky na čele nám to činilo hluboké a snažili jsme se dělat s tím, co bylo v našich silách. Bohužel, stav českého zdravotnictví je katastrofální, lékařů je nedostatek a bude hůř. Na druhou stranu, představa rozvratu roztocké pediatrie je čirá fantasmagorie. Počet pacientů dětského střediska v průměru dlouhodobě rostl a pravidelné průzkumy nám jasně indikovaly spokojenost v naprosté většině případů. Místodržící nejdřív chvíli zkoušeli pletichovat s jinými provozovateli, což jde špatně na malém písečku, kde se všichni znají. Pak následovala kontrola, jestli náhodou zaměstnance nevykořisťuji. Jako fakt. Představte si, vážení roztočtí podnikatelé a živnostníci, že vám do obchodu či dílny za vašimi zády vtrhne Pán velkomožný s Annou proletářkou a ptají se vašich lidí, jak jsou s vámi spokojeni. Zvlášť to sedí od člověka, jehož figurku mají dvě třetiny městských úředníků v šuplíku a třikrát denně do ní bodají napínáčkem z nástěnky.

V minulém Odrazu jsme se dozvěděli, že pan místostarosta a paní místostarostka sehnali novou lékařku, kterou chtějí v Roztokách instalovat a všemožně podporovat. Má to dva háčky. Jednak je neuvěřitelně sobecké zneužít paní doktorku Malou k realizaci svých předvolebních šílenství. Totiž, s podnikáním ve zdravotnictví mám jistou nepatrnou zkušenost (na rozdíl od zmíněných, kteří nenesli podnikatelské riziko ani minutu svého života) a tvrdím, že bude nesmírně obtížné zde uspět. Jít na saturovaný trh (s lékaři nejen ve městě, ale i v okolí) a vybudovat praxi od nuly na zelené louce je velmi, velmi složité. Že tu bylo a je jedno středisko, prostě není náhoda. Provoz zdravotnického zařízení je poměrně drahý a při započtení tzv. implicitních nákladů (tj. platu, který by dostala jinde a který u lékařů dnes rozhodně není nízký), by musela v krátké době převzít na stávajícím trhu takové množství pacientů, že to patří do říše pohádek. Lidé jsou v tomto obecně značně konzervativní. Vyložená past je pak závazek provozovat ordinaci po celý týden. Velmi podobný případ se odehrál v poměrně nedaleké obci, kde paní doktorka také doplatila na slibotechnu tamního starosty. Utáhla to 8 měsíců, a to ani neměla konkurenci v místě. Daleko lepší business plán, který obvykle pediatrům radím, pokud do toho chtějí jít sami za sebe, je pořídit praxi po končícím doktorovi. Na trhu jich je nyní z důvodu vysokého průměrného věku lékařů přehršel, a pokud příslušný doktor třeba kvůli nemoci spěchá, dá se koupit prakticky „za hubičku“ a banky se přetrhnou, aby na to půjčily. Tím lékař nejde proti konkurenci, má okamžitě pacienty a splaceno dřív než leasing na auto. Pokud je dobrý, má vystaráno. Nicméně rozumím plánu místodržících. Do voleb to snad nějak překlepe a co bude dál…

Druhá věc je riziko pro pašalik, ehm, město. To, co popsali v minulém Odrazu a výstupy v předmětné věci z radnice jsou dle mého názoru nedovolenou veřejnou podporou jak z učebnice a mohlo by to stačit na slušný flastr od antimonopolního úřadu, jestli ne na kompenzaci škody. A nezdá se, že by město soudy právě vyhrávalo. Jde ale o dobro, pravidla musí stranou. Je ovšem potom nutné, aby opozice důsledně trvala na vymáhání regresu škod městu vzniklých po škůdcích samotných. Naštěstí jsme v kultivovaných časech a jde jen o peníze, orientální správci kolikrát dopadali mnohem hůř.

Tomáš Šalamon
autor byl do léta 2016 spolumajitelem a ředitelem společnosti Zdravotnické zařízení s.r.o.

Kam dál

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

ldybys raději držel zobák směšný Harpagone

maminčin mazánek "majitelem a ředitelem".

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.