Vlastnit autoveterána? Spousta práce, peněz a trpělivosti... rozhovor s Jiřím Černým, ředitelem Soutěže elegance

8. května 2015 se v roztockém zámečku koná již 36. ročník Soutěže elegance historických vozidel. Nejen o akci jsme hovořili s ředitelem soutěže, panem Jiřím Černým z Veteran Car Clubu Praha.

Jiří Černý
Jiří Černý | foto: Roztoky.com

Soutěž elegance - tzv. veterány není nutno Roztočákům představovat. O pořadateli této akce, Veteran Car Clubu Praha, je roztocké veřejnosti asi známo mnohem méně. Můžete jej čtenářům představit?

VCC sdružuje milovníky a obdivovatele starých strojů již od roku 1966. Členové se v klubu mohou seznámit s řadou lidí, kteří případně mohou i poradit, pomoci, atd. V klubovně se také obnovuje každoroční povinné testování vozidel pro provoz na silnicích. Vedle roztocké Soutěže elegance pořádáme řadu dalších akcí, Prvomájový piknik, 1000 mil československých či Jízdu pravidelnosti do vrchu Zbraslav – Jíloviště, ad.

Co Vás vlastně ke starým automobilům přivedlo?

V prvopočátku to byl zájem jezdit a na nový stroj nebylo, posléze pak možnost jezdit i do „barevného světa“ za tu železnou záclonu a samozřejmě obdiv k dokonalosti starých strojů.

Co obnáší vlastnictví a péče o historický vůz?

Ve zkratce, práci, práci, práci, peníze a trpělivost…

Jaké je kritérium pro to, aby byl vůz považován za autoveterána? Jak čas běží, na Vaší soutěži se objevují i vozy, které ještě pamatuji jako běžně se vyskytující na ulicích…

Stroze řečeno jde o vozidlo starší třiceti let, ale není tím myšlena každá polorozpadlá škodovka. Přijďte se podívat právě do Roztok, každoročně zde přibývá právě těch naleštěných mladíků, do nichž sednete, otočíte klíčkem a jedete. To ale není to pravé kouzlo. Stroj musí i trochu vonět patinou. To se ale těžko vysvětluje, to si musíte vyzkoušet. Ale i tak lze se vrátit právě do těch časů, na které vzpomínáte.

Soutěž elegance 2014

Letos se koná neuvěřitelný 36. ročník akce. Pravděpodobně jde o roztockou kulturní událost s nejdelší nepřetržitou historií. Čím myslíte, že lidi tolik přitahuje?

Doufám, že právě tou bezprostřední nostalgií, pestrostí exponátů, v posledních ročnících rozšířenou o kategorii letadel a budu doufat, že někdy připluje i "Primátor Ditrich" (to byl parník).

Na co se můžeme těšit letos 8. května?

Bugatti 40, Kašparův Blériot, dobová módní přehlídka let 1930–1945, soutěž o nejúžasnější doplněk (uvidíme, jestli někdo přivede slona). Přijďte a uvidíte.

Děkujeme za rozhovor a určitě se 8. května potkáme v roztockém zámečku.

Petra Hradecká

Soutěž elegance 2014

Roztoky.com je mediálním partnerem Soutěže elegance historických vozidel

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.
Creative Commons Attribution-NoDerivs 3.0 Czech Republic
Toto díloVlastnit autoveterána? Spousta práce, peněz a trpělivosti... rozhovor s Jiřím Černým, ředitelem Soutěže elegance – jehož autorem je Petra Hradecká, je šířeno pod licencí Creative Commons Attribution-NoDerivs 3.0 Czech Republic.