Volby až do bezvědomí?

Demokracie je úžasná věc. Každý občan může při volbách dát svůj hlas svému kandidátovi, své straně, anebo taky nikomu. Hlas jedince je zdánlivě nedůležitý, ale až nás půjdou (volit) miliony...

Milovníkům voleb nadcházejí tučná léta. Naše podařená Poslanecká sněmovna se rozpustila a vypustila, abychom si toho potěšení dopřáli mimořádně už letos. A až do roku 2020, pokud dobře počítám, budeme mít volební půst jenom v roce 2015 (pokud někdo nepřiloží ruku k dílu a nevyvolá zase nějaké předčasné volby nebo referendum o čemkoli).

Posuďte sami:

2013 - předčasné volby do sněmovny

2014 - volby do Evropského parlamentu, 1/3 senátních obvodů, volby do obecních zastupitelstev

2015 - ???

2016 - volby do zastupitelstev krajů, 1/3 senátních obvodů

2017 - řádné (?) volby do sněmovny

2018 - 1/3 senátních obvodů, volba prezidenta, volby do obecních zastupitelstev

2019 - volby do Evropského parlamentu

2020 - volby do zastupitelstev krajů, 1/3 senátních obvodů

Budeme tedy žít v permanentní volební kampani, pořád nám bude někdo něco slibovat, aby pak své sliby postavil „na reálný základ“ a přizpůsobil je „momentálním ekonomickým možnostem“.

Divíte se, že pak volební účast klesá? Že lidé přestávají věřit slibům, a tím i jakékoli naději na budoucí zlepšení? Že mají pocit, jako kdyby nebylo koho volit?

Je tu ale přece jenom jeden zásadní rozdíl proti minulému režimu. Když vás někdo zklame, můžete příště hodit svůj hlas jinam, nemá své koryto pojištěné na věčné časy. A zklame-li i druhá volba, tak zase. A znovu a znovu, dokud se naše politická scéna nezkultivuje.

Občas je demokracie slabá, občas bezzubá, občas únavná a pomalá. Ale nic lepšího ještě nikdo nevymyslel (monarchisté prominou).

Tak na shledanou u voleb.

Jaroslav Drda

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Slovo starosty | Jan Jakob
Volby přede dveřmi | Jaroslav Drda
Slovo starosty | Jan Jakob

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.