Volby přede mnou, volby za mnou

Vzpomínám si na kapitolu z Verneova románu Cesta kolem světa za osmdesát dní, kde se hrdinové knihy těžce probíjejí k nádraží ulicemi San Franciska, v nichž zuří davová předvolební rvačka příznivců dvou nepřátelských táborů. Podle množství rváčů a intenzity bojů se Phileas Fogg domnívá, že muselo jít přinejmenším o volbu guvernéra. Průvodčí ve vlaku ho však vyvede z omylu: "Ne, pane, jde o volbu smírčího soudce."

Obávám se, že i já jsem podlehl omylu. Myslel jsem si, že volby do krajského zastupitelstva by měly sloužit k volbě sboru, který bude řešit záležitosti spadající do krajských kompetencí - dopravu, zdravotnictví, krajské dotace atd. Očekával bych, že tomu bude odpovídat i volební kampaň. Že se dozvíme, jak která strana hodlá řešit dopravní obslužnost, kvalitu krajských a okresních silnic, dostupnost lékařské péče, kam hodlá směrovat krajské peníze a podle jakých kritérií.

Místo toho se od některých stran dozvídáme, jaký je jejich postoj k migraci, k Evropské unii a vůbec k záležitostem, se kterými krajské zastupitelstvo nemůže dělat vůbec nic. A samozřejmě se vylévají kýble špíny na protivníky. Pravda, proti některým hláškám z prezidentské kampaně v USA je to slabý čajíček a ani hromadné krvavé rvačky znesvářených voličů se u nás (zatím) nekonají, ale přesto se nedivím, že řadu lidí volby spíš obtěžují.

Volební kampaně jsou nevěrohodné, nudné, bez vtipu, nápadu a nadhledu. A bohužel i bez obsahu. Člověk pak opravdu dost dobře neví, koho má volit. A když už volit jde, volí podle sympatií, emocí a předsudků, ne na základě racionální úvahy.

Leč demokracie není bez voleb myslitelná. A iracionální volba je lepší než žádná.

Jen si tak říkám, už aby ty volby byly za námi. Třeba pak politici zase začnou na chvíli něco dělat.    

Jaroslav Drda

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Slovo starosty | Jan Jakob
Volby přede dveřmi | Jaroslav Drda
Slovo starosty | Jan Jakob

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.