Vyhláška o nedělním klidu v obci

Snad žádný bod v tomto volebním období nevzbudil tak plamennou diskusi v zastupitelstvu jako snaha o regulaci hlučných činností v neděli a o svátcích. Zejména u kolegů z ODS vyvolal vlnu ostrého nesouhlasu. Především pak mladší ze zastupitelů ODS dštil litanie o omezování svobody jednotlivce a předpovídal hrůzné příběhy o šikaně nebohých občanů ze strany všudypřítomné městské policie. Zapomněl jaksi, že svoboda jednotlivce není nekonečná a končí přesně tam, kde začíná svoboda a právo druhého. Jedním z nich je i právo na klid.

Dříve lidé ctili neděli jaksi automaticky, nejen z náboženských důvodů. Nehledě na to, že motyka a kosa beztak moc randálu nenadělaly. To až moderní doba přinesla vymoženosti v podobě elektrických motorových pomocníků, které kolem sebe bohužel šíří decibely hluku. Mnohým už to ani nepřijde, někteří by ale uvítali alespoň jednou týdně kávu či oběd bez kvílení od sousedů.

Proto jsme považovali za nutné takovouto vyhlášku napsat a prosadit (a zde patří dík kolegovi Tomáši Novotnému a úředníkům z obce, kteří se tohoto úkolu zhostili se ctí). Chápeme ji spíše jako vodítko pro občany, jako takovou společenskou dohodu, která by měla vymezit jakési mantinely - jakýsi varovný prst „pozor, je neděle, občane, nejsi tu sám“.

Rozhodně by nemělo jít o nějaký represivní nástroj pro potírání nepohodlných nebo nesympatických sousedů. Představa majitele latifundie ležícího na břiše v neposekané trávě s želízky na rukou, vedle vrčící sekačky a městského strážníka klečícího na jeho zádech je nám rozhodně cizí.

Jsme tedy rádi, že se nám podařilo splnit jeden z volebních slibů. Ať slouží ku prospěchu města.

Michal Hadraba
zastupitel za Sakuru

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Slovo starosty | Jan Jakob
S letadly nad hlavou | Tomáš Novotný
Slunečno | Tomáš Šalamon

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.