Vyjádření místostarosty

Pisatelka, dlouholetá - bývalá - vedoucí odboru životního prostředí, tak trochu vykuchala náš rozhovor a použila jen to, co se jí, s prominutím, hodí do obchodu.

Zkusím uvést několik faktů. Poté co nám památkáři zásadně zamítli rozšíření klasického hřbitova na Levém Hradci (v území národní kulturní památky není možno stávající hřbitov rozšířit), hledala městská rada už v minulém volebním období způsob, jak situaci řešit. Rozptylová loučka s kolumbáriem nám přišly jako vhodné, dostatečně pietní a - snad mohu to slovo napsat - i moderní způsoby důstojného rozloučení s našimi nejbližšími. Památková péče souhlasila, celá studie architektů Smolíkových s nimi byla detailně, krok po kroku, konzultována. Bez vykácení několika keřů a náletových dřevin by nebylo možné oddělit pozemky, které město díky dvouletému intenzivnímu jednání s dosavadním majitelem získalo, nebylo by možné zde postavit dřevěný plot. Každý krok, vzorek dřeva, způsob zapuštění do země byl konzultován s mnoha odborníky. Úmysl byl zveřejněn v Odrazu, na webových stránkách, představen radě i veřejně přístupnému zastupitelstvu. Lhůty, které se paní Veselé nezdají a které v ní budí temná podezření, jsou přesně ta úřední kolečka, jež musí studie, plány atd. absolvovat. Paní inženýrka si na to jistě ze své práce na radnici vzpomíná.

Opakuji, ani krok se neudál bez souhlasu památkářů, kteří mají (archeologové, Národní památkový ústav i krajské pracoviště památkové péče) ve věci poslední slovo. A že jsou to odborníci na slovo vzatí, o tom pisatelka jistě nepochybuje.

Snad ještě slovo k frekvenci veřejných slyšení. Jsem jejich velký přítel a dvě ze čtyř konaných (za uplynulých patnáct měsíců) jsem inicioval. A ano, aniž jsem tušil, že co neví, nepoví, bezelstně jsem přiznal paní Veselé, že ne na vše máme na radnici kapacitu. Veřejné slyšení by v tomto případě mohlo jen vzít na vědomí stanovisko památkové péče, bohužel opravdu nic víc. Zveřejnění na webových stránkách a v Odrazu jsem tedy považoval za dostatečné. Nicméně zvedám výzvu paní Veselé a po ukončení první etapy (probíhá archeologický výzkum, po něm bude následovat postavení dřevěného plotu oddělujícího dva pozemky), jsem připraven uspořádat veřejné představení prací a budoucích záměrů na Levém Hradci.

Tomáš Novotný
místostarosta

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.