Výsledky voleb do Evropského parlamentu v Roztokách

Ve dnech 23. a 24. května proběhly v ČR volby do Evropského parlamentu. Dlouhodobě očekávaná nízká volební účast v celostátním měřítku se dostavila, snad jenom ještě důrazněji, než očekávali i největší skeptici. Druhá nejnižší účast v Unii (za bezkonkurenčním Slovenskem) a pouhých 18,2 % voličů u evropských uren dokumentuje poměrně jasně, že českým občanům ve významné většině může být Evropský parlament, ne-li celá Evropská unie, víceméně ukradený.

Euroskepticismus, notně přiživovaný četnými odpůrci Bruselu, je jednou z možných příčin. Nemyslím si však, že je příčinou hlavní nebo dokonce jedinou, a už vůbec ne tou primární.

Však si zkuste vzpomenout, kdy naposled jsme se dozvěděli něco o činnosti našich europoslanců. Co vlastně v tom Bruselu pro nás vykonali, o co se zasloužili? Jak hájili zájmy České republiky na půdě EP? Já osobně si vybavuji jedinou reportáž, a to, když poslanec Ransdorf sprostě vynadal reportérovi, který po něm chtěl vysvětlení, proč se zapsal do prezenční listiny, když pak celý den na jednání nebyl.

Český volič tak má v nejlepším případě jakousi povědomost, že existuje něco jako Evropská unie, kam jsme taky vstoupili, a že je taky nějaký parlament, kam bychom mohli volit, ale v podstatě netuší, proč by se měl namáhat a vybírat z poněkud pitoreskní nabídky kandidátů lidi, jejichž jménu mu nic neříkají. V tom lepším případě. V tom horším mu říkají až moc.

Na konečné výsledky jsme si tentokrát museli počkat až do nedělního pozdního večera, až se odvolí v celé Unii. Co kdyby se nedej bože v nějaké italské vesnici dozvěděli, jak se volilo v České republice, a negativně je to ovlivnilo? S určitou dávkou hrdosti mohu napsat, že roztočtí voliči šli proti proudu. Nejenže byla volební účast v našem městě (32,14 %) bezmála dvojnásobná oproti celostátnímu průměru, ale i volební výsledky se od těch celostátních značně liší. Roztočtí voliči jasně ukázali, že o své volbě přemýšlejí, že nejsou médii zmanipulované stádo.

Na grafech jsou zásadní rozdíly vidět velmi zřetelně.

Výrazného výsledku dosáhla v Roztokách koalice TOP 09 a Starostů, jen málo jí chybělo k magické hranici 30 procent. Fenomén hnutí ANO v Roztokách stačil jen na druhé místo, a to s velkým odstupem. Sociální demokracie obsadila v Roztokách, stejně jako v měřítku celé republiky bronzovou příčku, jen s podstatně nižším procentuálním ziskem. Čtvrtá je u nás ODS, ale její zisk je jen o málo, asi o 0,5 %, větší než v celostátním měření, kde ji předstihly KSČM a KDU-ČSL, které v Roztokách naopak „zaparkovaly“ těsně nad pětiprocentní hranicí.

Velkou pozornost si zaslouží roztocký volební výsledek Strany zelených, která v republikovém souhrnu propadla pod pětiprocentní hranici, zatímco v našem městě překročila 8 procent. To je pro roztocké Zelené před blížícími se komunálními volbami určitě velkým povzbuzením.

Na obou úrovních poznenáhlu posilují Svobodní občané a Piráti by se v Roztokách do Evropského parlamentu s přehledem dostali.

Celkově lze říci, že zatímco Evropou volby poměrně otřásly kvůli vysokému výsledku nacionalistických stran, v Česku zatím extrémisté nebodují. Nová uskupení však úspěšně čeří vody v našich politických rybnících.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem, kdo se podíleli na úspěšné organizaci voleb v Roztokách, ať jsou to úředníci městského úřadu, členové volebních komisí, technické služby nebo organizace, které poskytly své prostory pro volební místnosti.

I díky jim proběhly u nás volby do Evropského parlamentu hladce, řádně a důstojně.

Jaroslav Drda

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.