Vzpomínka na Dr. Jaroslava Fránu

Dne 30. července zemřel po kratší nemoci ve věku 82 let Dr. Jaroslav Frána, CSc.

Patřil do roztocké "komunity" vědeckých pracovníků spjatých s Ústavem jaderného výzkumu v Řeži. V Roztokách tento českobudějovický rodák bydlel od roku 1968.

Jaroslav Frána byl člověk tichý, poctivý, typický introvert, jemuž však nescházel suchý humor.

Po listopadu 1989 přijal nabídku OF na kandidaturu do zastupitelstva, ale politika, byť místní, nebyla jeho "šálek čaje". Podle jeho vlastního vyjádření k tomu necítil dost odvahy a průbojnosti. Svůj zájem kromě odborné práce proto směřoval zejména na změnu ovzduší a stylu práce v Akademii věd ČR. Byl tělem i duší vědecký pracovník, pracoval, byť již jen na zkrácený úvazek, až do svých osmdesáti let.

Vzděláním jaderný fyzik se v závěru své dlouhé praxe věnoval především aplikaci fyzikálněchemických metod v archeologicko-historickém výzkumu. Specializoval se na analýzu materiálu, z něhož byly vyrobeny prehistorické bronzové předměty jednotlivých fází doby bronzové (2200 až 800 před n. l.), včetně nám dobře známé únětické kultury. Spolupracoval přitom s řadou významných archeologů, např. Dr. Pavlem Sankotem a Dr. Václavem Mouchou, jimž pomáhal datovat vzácné prehistorické nálezy. Pomocí rentgenové fluorescenční metody a neutronové aktivační analýzy zjišťoval například obsah chemických prvků depotů (hromadných nálezů) surové mědi a jejích slitin nalezených v jižních Čechách. I pro laika je fascinující zjištění, jak se svým chemickým složením jednotlivé nálezy hmotné kultury doby bronzové v průběhu času lišily - např. obsahem olova, cínu nebo arzenu či niklu. Svou prací také velmi přispěl k popisu pravěkých cest transportu mědi a bronzu přes (dnešní) české teritorium.

Jaroslav Frána byl též celoživotním vášnivým fotografem, což byl také m. j. průsečík našich společných zájmů. Budu na něj vzpomínat jako na velmi slušného člověka, uměřeného ve vyjadřování a přátelské povahy, jakých není mnoho.

Stanislav Boloňský

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.