Vzpomínka na paní farářku Hradcovou

Na Štědrý den, 24. prosince 2012, zemřela náhle v požehnaném věku 92 let emeritní farářka Církve československé husitské v Roztokách, paní Vlasta Hradcová.

Sloužila „ovečkám“ roztocké farnosti celých třicet let, a i když odešla do zasloužilého důchodu již v roce 1981, stále na ni pamětníci s vděčností vzpomínali.

Až do posledních chvil si zachovala fyzickou i duševní svěžest a dobrou náladu, což bylo zřejmě zaslouženou odměnou za její obětavou práci. Odešla náhle, bez závažného onemocnění, smířená se životem. Narodila se 24. 10. 1920 v Benešově, kde vystudovala gymnázium. Již v 19 letech se provdala za duchovního Církve československé, Antonína Hradce a postupně přivedla na svět 5 dětí. Musela vypít i kalich hořkosti, když nejstarší syn následkem pracovního úrazu v necelých 16 letech zemřel.

Paní farářka Hradcová se svým manželem a s biskupem CČSH při oslavě padesátin v roce 1970

Následovala svého manžela na faru do Čerčan a posléze do Roudnice nad Labem. Od listopadu 1950 působila v duchovní správě CČSH v Roztokách, nejprve jako kazatelka, později jako farářka, a to až do svého odchodu do důchodu k 1. září 1981. Po ukončení aktivní služby se manželé Hradcovi přestěhovali do malého domku v Bezručově ulici a oba se dožili vysokého věku (pan Ant. Hradec 91 let). Prožili spolu neuvěřitelných 64 let!

Paní Hradcová nebyla do sebe uzavřenou teoložkou, byla osobností otevřenou, láskyplnou, měla ráda hudbu, zpěv a byla i aktivní členkou Sokola. Prožila velmi bohatý život, který s ohledem na historické okolnosti nebyl vůbec jednoduchý. Vždy však z ní vyzařoval optimismus a její tvář zdobil úsměv, takže byla opravdovým „sluníčkem“ pro své okolí. Tak zůstane navždy i v naší paměti.

Stanislav Boloňský

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

R.I.P. (za Jiřím Paďourem) | Stanislav Boloňský
Karel Marx 1928-2015 | Stanislav Boloňský
Zemřel nadšený muzikant | Stanislav Boloňský
Vzpomínka na „paní úsměvu“ | Stanislav Boloňský
Odešel fotograf Vladimír Fyman | Stanislav Boloňský

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.