Z Levého Hradce

Ozdobou Levého Hradce je už třetí měsíc i opravená barokní branka na starý levohradecký hřbitov. Roztocký fotograf Jan Žirovnický ji zvěčnil už v dubnu při vzpomínkové pietě u příležitosti výročí transportu smrti, do minulých čísel se ale nevešla.

Pozornému návštěvníkovi nemohl uniknout archeologický výzkum, který probíhal v jejím okolí v průběhu celého června. Nad unikátními poznatky jásala dr. Kateřina Tomková. Méně už jásala městská rada, neboť nezbytný výzkum při jakémkoli zásahu v lokalitě hradiště je plně hrazen z městské pokladny. Je to zajímavý český pořádek - památka je vpravdě národní, na archeologický výzkum nedá ale stát ani kačku. Víc než tři stovky tisíc jsme ale samo sebou zaplatili! Jednak nebylo zbytí - nu a pak nadšení paní archeoložky nad zásadním výzkumem a nálezy několika hrobových míst bylo opravdu nefalšované... 

O své poznatky se paní Tomková podělí v některém z dalších Odrazů.

Výzkum předcházel výstavbě dřevěného oddělovacího oplocení, o kterém jsem veřejnost informoval v předchozích Odrazech.

O zmíněný výzkum se zajímali návštěvníci zahradní slavnosti konané 23. června, stejně tak i levohradečtí sousedé a početní návštěvníci akropole, kteří zavítali na Noc kostelů pořádanou Marcelem Ramdanem a jeho kolegy průvodci. Kostelík navštívily při té příležitosti dvě stovky turistů z Roztok i okolí. Byli jste mezi nimi? Je možné žít v Roztokách či Žalově a nenavštívit třeba pozoruhodné románské základy kostela sv. Klimenta?

Tomáš Novotný

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Sv. Ludmila a Levý Hradec | Marcel Votípka
Malá velká auta | Marcela Uhlíková
Městská knihovna informuje | Michal Špaček
Ateliér JoE v plenéru | Lada Krupková Křesadlová

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.