Zachytíme vzpomínky pamětníků?

Při letošním dubnovém vzpomínání na oběti transportu smrti jsme se dotkli i citlivé věci. Pamětníků ubývá, opouštějí náš svět a s nimi odchází unikátní svědectví o době, která nám dodnes působí mrazení v zádech a jejíž hrůzy i hrdinství jsou i v dnešním neklidném světě jen těžko představitelné.

Platí to samo sebou i pro Roztoky a Žalov. Přicházíme proto s výzvou. Najde se v našem městě invenční, komunikativní člověk, který by s kamerou a diktafonem zmapoval vzpomínky našich spoluobčanů?

Máme za to, že zaznamenat vyprávění paní Václavy Stárkové, Mirka Košťála, paní Hejdánkové, pana Dědiče a mnoha dalších by bylo více než chvályhodné. Časem by z takovýchto nahrávek mohl vzniknout unikátní roztocký dokument. Válečná a těsně poválečná doba bude trvalým mementem navždy. Mít zachyceny autentické vzpomínky pamětníků patří nedílně k mapování naší regionální historie.

Koho tedy hledáme? Člověka, který by měl čas, trpělivost, byl dobrý v komunikaci, uměl se ptát i naslouchat, někoho, komu není cizí používání techniky. Uvažujeme v této fázi jen o sběru dat.

Práce by byla (přiměřeně) honorovaná a měla by podporu roztocké radnice. Byla by dle našeho soudu vhodná pro poučené studenty žurnalistiky, ale klidně i pro "mladého" seniora, který by pořídil zvukový i obrazový záznam rozhovorů s roztockými a žalovskými pamětníky.

Pokud by se někdo z našich spoluobčanů rozhodl náš podnět takříkajíc "zvednout", prosím, napište na adresu novotny@roztoky.cz, případně se ozvěte paní Kateřině Skutilové na roztocký městský úřad.

Děkujeme.

Tomáš Novotný
Martin Štifter

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.