Žalovský školní pramen

Několik týdnů po červnové povodni udeřila voda trochu nezvykle na kopci v žalovské škole. Kompletně tam vyplavila sklepní prostory kotelny a způsobila poměrně velké nepříjemnosti na začátku školního roku. Děti totiž kvůli rekonstrukci a nízkým teplotám nemohou budovu využívat.

Kotelna
Kotelna | ilustrační foto | mF

Protože jsem byl několika opozičními zastupiteli obviněn, že snad já nebo radní za ODS nesou vinu na zpoždění stavebních prací, dovolím si krátce věc veřejně vyjasnit a zamezit tak dalším fámám.

Spodní voda se v budově školy objevila někdy v polovině července a jednalo se o kontinuálně tekoucí pramen. Voda stále tekla, vodaři prověřovali kanalizaci i vodovody a konstatovali, že se nejedná o žádnou závadu na městské infrastruktuře. Pamětníci si možná vzpomenou, že v údolí kdysi tekl potok, který si možná proráží cestu jinde. Vodu se podařilo odčerpat až začátkem srpna a o týden později revizní technik konstatoval, že kotle i rozvody jsou silně poškozené. Následovalo zpracování technického řešení, které bylo ve dvou variantách 28. srpna postoupeno zastupitelstvu. První variantou bylo kompletní přemístění dvou kotlů výše, což sebou neslo rozsáhle stavební úpravy a náklady přesahující milion korun. Druhou variantou byla provizorní oprava kotlů a rozvodů s náklady 100 tis. Kč. Nutno podotknout, že kotle jsou 17 let staré, takže pravděpodobná životnost opravy by asi byla omezená a neřešilo by to další možné zaplavení. Nicméně osobně znám kotle starší a funkční, takže můj nesouhlas s kompletní rekonstrukci samozřejmě neznamená, že bych chtěl děti nechat umrznout. Přiklonil jsem se pouze k názoru, že rychlá provizorní oprava je lepším řešením, což byl můj osobní postoj, s kterým jsem v zastupitelstvu zůstal téměř osamocen.

Následoval podrobný projekt, který na svém jednání 11. 9. projednávala městská rada. Ta konstatovala, že se ve věci jedná o havarijní stav, což úředníkům umožnilo nepostupovat podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Protože ještě dobře pamatuji, jak v roce 2008 zadala tehdejší starostka Vavřínova z ruky zakázku za 8,5 mil. Kč na opravu stoky v Nádražní kvůli údajnému havarijnímu stavu, jsem v těchto věcech velmi obezřetný. I proto jsme navrhovali, aby k nabídce, kterou jsme měli na stole, byly vypracovány ještě konkurenční protinávrhy. Účelem rozhodně nebylo věc jakkoliv zdržovat, a že „spěchej pomalu“ se občas vyplácí, bylo potvrzeno i v tomto případě, protože konkurenční firma práce dodá o pět dní dříve a o 250 tis. Kč levněji. To, že děti musí docházet do roztocké školy a učit se ve školní družině, je samozřejmě mrzuté, ale na těch pár dní se to snad přežit dá. Děkujeme za pochopení.

Roman Jandík
místostarosta města za ODS

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.