Zemřel nadšený muzikant

Letošní léto kosila smrtka ve velkém... Dne 17. srpna zemřel v požehnaném věku 89 let pan Ing. Jiří Machalický, CSc., povoláním strojař, ale také aktivní sportovec a zejména nadšený muzikant.

Pana Machalického jsem znal dlouhá léta především jako houslistu Komorního orchestru Dvořákova kraje a též jako skvělého a skromného člověka.

Ing. Jiří Machalický přednášel na katedře fyziky ČVUT v Praze a běžně jsme ho oslovovali „pane docente", ačkoli mu bylo oficiální jmenování do této pedagogické funkce (po splnění všech předepsaných podmínek) z politických důvodů odepřeno. Po odchodu do důchodu se věnoval organizaci celostátního kola matematicko-fyzikální olympiády.

Byl průkopníkem badmintonu v Čechách, hrával s Roztockými krajskou soutěž. Kromě toho hrál rekreačně tenis, byl jedním ze zakladatelů tenisového oddílu TJ Slovan Roztoky a jeho dlouholetým předsedou. To s sebou přinášelo i nepsanou povinnost podílet se na vybudování tenisových kurtů v Máchově ulici...

Jeho hlavní životní vášní však byla vážná hudba. V roce 1965 byl zakládajícím členem Roztockého zámeckého orchestru a od roku 1978 koncertoval s Komorním orchestrem Dvořákova kraje. Jeho zápal pro hudbu byl obdivuhodný do pozdního věku. Aktivně hrál do svých 85 (!) let a v době, kdy už nemohl pro stáří aktivně účinkovat, alespoň dojížděl na zkoušky orchestru do Kralup.

Život se s panem Machalickým nijak nemazlil. Za války byl totálně nasazen v Říši, později mu byla odepřena habilitace, těžkou ranou pro něj byla ztráta syna v roce 1999 a manželky v roce následujícím. Žil pak řadu lét sám, nikoli však osamocen, v domku Na Vrškách. Až v závěru života přesídlil do domu s pečovatelskou službou. Když už ho neduhy stáří sužovaly, rodina mu byla velkou oporou.

Na pana Jiřího Machalického budu rád a s vděčností vzpomínat. 

Stanislav Boloňský

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Karel Marx 1928-2015 | Stanislav Boloňský
R.I.P. (za Jiřím Paďourem) | Stanislav Boloňský
Vzpomínka na Láďu | Jan Jakob
Aurage | Antonín Matzner
Pokoj duši Ladislava Kantora | Martin Štifter

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.