Znovu: Stromy jsou také obyvatelé

Jsem vděčná panu docentu Oto Melterovi, Ph.D., za jeho článek STROMY JSOU TAKÉ OBYVATELÉ, sama už několik neděl smolím příspěvek na obhajobu starých stromů v Roztokách. I mě zaskočilo vykácení alejí javorů v Palachově ulici, až ve chvíli, kdy jsem viděla tu dlouhou řadu krásných zdravých pařezů (které jsem si i zdokumentovala). Ten, kdo jezdí autem, neví, co je to, v parném létě dojít s kočárkem a dětmi jen na nákup, a to nemluvím o škodách ekologických, o ptácích a hmyzu.

Ale asi k tomu byl dobrý důvod, i když ten se vždycky najde, ať chcete vykácet starý strom, nebo zbourat dům, který vám překáží. Nějaká ta houba se vždycky najde. Ale ukázat jednu shnilou větev a tvrdit, že byly všechny stromy staré a nemocné, mi připadá nefér, prostě překážely. Záleží na tom jaké jsou priority, jaké je zadání a jak je zpracován projekt.

A protože přicházím pozdě, tak jako i za komunistů, když jsem bránila třešňové aleje nad Tichým údolím a u silnice do Prahy, alespoň se předem přimlouvám za všechny aleje v Roztokách. Za poslední dvě staré sakury na náměstí, za malebné akáty u kostela, za kaštan v Palackého ulici, za 160 let starou hrušeň na cestě k Holému vrchu. I kvetoucí růžové hlohy před nádražím mi letos chybí.

Při dobré vůli lze skoro každý starý strom ošetřit tak, aby sloužil ještě další desetiletí (a jak píše p. Melter - možná i století), pokud se neošetří tak drasticky jako vrby U Rybníčku. Před čtyřiceti lety jsme se z Dejvic přestěhovali do Roztok za zelení a klidem. A musíme uznat, že se nám tu žije dobře. Je tu mnoho vstřícných a moudrých lidí, plno dětí a aktivních spolků. Nové aleje určitě také budou a možná že stromy dodá firma, která vypracovala znalecký posudek na vykácené javory.

Ing. arch. Marie Mašková

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.