Zprávy ze sdružení Roztoč

Venkovské vánoční trhy dětských prací

12. prosince 2015, 14.00-15.30

dvůr za knihovnou v Jungamnnově ulici

Vánoční trhy, na kterých děti v rolích trhovců prodávají své originální rukodělné výrobky.

Těšit se můžete na pravé venkovní tržiště s ohněm, teplými nápoji, občerstvením, hudbou a lidovými zvyky.

Trhovcem mohou být všechny děti, které přinesou své vlastní rukodělné výrobky k prodeji. Tvořivosti, fantazii a zvolenému materiálu se žádné meze nekladou. Rezervace místa není nutná. S vyrobeným zbožím děti přijdou od 13.45 k andělům u vstupu, kteří jim udělí certifikát k prodeji a vyberou místo ve stáncích pod stříškou. V ateliéru bude ohřívací zázemí, ale trhy budou probíhat venku, teplé oblečení na sebe.

Vánoční trhy letos doprovodí taneční a hudební vystoupení dětí z kroužků sdružení Roztoč.

Přijďte se podívat, zazpívat si i nakoupit, potěšíte tím sebe a oceníte nemalou snahu malých trhovců. 

Dita Votavová

Svátek světla

Každý rok se díky tomuto svátku prosvětlí jiné místo v Roztokách. Letos jsme si prošli světelnou cestou, která se klikatila a prudce stoupala v Tichém údolí, konkrétně v roztockém háji u pískovny, ze kterého byly před krátkou dobou převezeny ostatky popravených německých vojáků. Velkým přáním organizátorů svátku, Adama Krátkého a Doroty Tiché s jejich uměleckou skupinou VYPER, bylo přinést do této krajiny klid a smíření s minulostí skrze symbolické světlo. Kolem hlavní osvětlené cesty se trpělivému a klidnému návštěvníkovi odhalila tajemství ukrytá v krajině, někteří našli správný klíč k tajemné truhle nebo si vybrali to pravé místo pro umístění své svíčky v závěrečném labyrintu. S počtem návštěvníků (a nebylo jich málo) se labyrint postupně rozrůstal a otisků v krajině stále přibývalo. Posledním z nich se naskytl pohled na stovky barevných světýlek s velkým lampionem uprostřed, který tvořil pomyslný střed.

Na závěr přikládám pár řádek od roztocké paní kronikářky, které nás všechny moc potěšily. Děkujeme za ně.

Dobrý den, chtěla bych vám poděkovat za organizaci a celkovou koncepci letošního Svátku světla. Úprava osvětlení cesty, jednotlivá zastavení, včetně jemné zvukové kulisy, byla pro mne velice decentním a hlubokým zážitkem.

Děkuji všem, kdo se na organizaci, přípravě i likvidaci celé akce podíleli. J. Weberová Více fotek a informací o svátku naleznete na stánkách www.roztoc.cz 

Živé jesličky

23. prosince 2015

Srdečně Vás zveme na tradiční vánoční setkání s hudbou a obrazy pro všechny, kteří se chtějí vpředvečer Štědrého dne setkat a potěšit, tentokrát opět v horních Roztokách. Přesný čas a místo bude upřesněno na stránkách www.roztoc.cz 

Veřejná soutěž o královnu Masopustu 2016

Kapři a stromky si ještě užívají volnosti, ale již nyní je nutno pamatovat na velký svátek hojnosti a veselí, na masopust. Proto Slovutný Masopustní Roztocký Výbor vyhlašuje jako únětický masopustní speciál transparentní a stejně jako Klibnino očko přísnou veřejnou soutěž na masopustní královnu. Jejím cílem je nalézt tu nejveselejší, neštědřejší, zkrátka tu nejmasopustnější dívku či ženu z Roztok a okolí, která by se v roce 2016 stala královnou masopustu v Roztokách.

Odpovědné role budoucí královny se může ujmout pouze osoba, která splňuje následující podmínky:

■ Musí být minimálně 18 let mladá.

■ Bydlet v Roztokách nebo nejbližším okolí.

■ Být svobodná (tedy alespoň aktuálně).

■ Mít vlastního koně (rozuměj dva ochotné silné hochy, kteří ponesou masku Klibny, na které královna v průvodu pojede).

Odměnou jí za to bude:

■ Nehynoucí sláva masopustní v Roztokách, Úněticích a okol.

■ Možnost být oděna v rouchu dle posledního maso-střihu, po němž budou všechny dívky a ženy (patně i chlapci a chlapi) šílet.

■ Budou jí vzdávány pocty, o kterých si i pan prezident může nechat jen zdát.

■ Bude jí svěřena moc nad celou obcí i průvodem masopustním.

■ V neposlední řadě ona i její kůň budou čestnými hosty na masopustní veselici v Úněticích.

Tyto výsady jsou zcela soukromé, není v nich žádné podpory veřejné a jsou uvedeny včetně DPH.

Budoucí královny, hlaste se do 23. 12. 2015 do 24.00 na e-mail: omarek@volny.cz. Nezapomeňte nám napsat, proč zrovna vy budete tou nej nej nej... královnou, jak se chystáte ocenit své věrné maškary, a další nápady, které z vás učiní tu nejlepší a nejkrásnější královnu. Na pozdější přihlášky bude brán zřetel pouze tehdy, budou-li lepší než ty předchozí.

Stejně jako není jistý nárok na jelítko a koláček, tak ani na to, aby se každá přihlášená stala královnou, nárok není. A podobně jako není odvolání proti činnosti naší milé Smrti, tak není odvolání proti rozhodnutí Slovutného Masopustního Roztockého Výboru.

Pro vás ostatní jen připomenutí: *Masopust roku 2016 se koná již 23. ledna 2016.

* Další informace o masopustu naleznete v řádný čas na www.roztoc.cz

Za přípravný masopustní výbor

Ondřej Marek

Královna roku 2015 - Zuzana Strnadová

Týden masopustních příprav 18. až 22. leden 2016

Máte chuť se aktivně podílet na přípravě masopustu? Budeme rádi, když se k nám připojíte. Od pondělí do pátku budou v ateliéru v Jungmannově ulici probíhat opravy masek, šití kostýmů, výroba škrabošek a další práce, u kterých se hodí každá ruka. V den masopustu uvítáme pomoc s dílčími organizačními úkoly.

Ozvat a na cokoli zeptat se můžete na e-mailu: roztoc@roztoc.cz Více informací najdete na: www.roztoc.cz

Kateřina Korychová

Sdružení Roztoč

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.