Zvýší se v Roztokách daň z nemovitosti?

Také jste v minulém měsíci platili daň z nemovitosti a poplatky za odpad či psa? Dobře si pamatujte jejich celkovou výši, protože v příštím roce může být všechno jinak. Roztocká ODS měla při vyjednávání o koalicích vždy jednu nepodkročitelnou podmínku. A sice, že se nesmí zvýšit daně a místní poplatky naším občanům. 

Daně
Daně | ilustrační foto | mF

Poté, co jsme byli odejiti z vedení města, v očekávání jsem čekal na koaliční smlouvu nového vedení města. Bohužel se v ní nic moc konkrétního najít nedá, ale jedna věc mě zaujala – konkrétně tento odstavec:

Dabě a poplatky 

  1. V roce 2016 bude prověřena efektivita sníženého poplatku za psy.
  2. Bude zpracována analýza možnosti zrušení poplatků za odpad s tím, že by došlo ke kompenzaci v rámci zvýšení daně z nemovitosti. Strany koalice se nezavazují tento model následně navrhnout a podpořit.

Košatá to slova: „bude prověřena efektivita“ nebo „bude zpracována analýza“…jsou to řeči. Chtějí Vám buď zvýšit poplatky za psy, nebo aspoň zvýšit daň z nemovitosti. Tento návrh pana starosty už dlouho známe, za poslední roky se nám jej podařilo 2x shodit ze stolu. V posledním návrhu, který se datuje do roku 2013, bylo v plánu trojnásobné zvýšení daně z nemovitosti, které by bylo kompenzováno zrušením poplatku za svoz odpadu. Je třeba doplnit, že lehce méně by platili ti, co bydlí v bytech a jejich svoz odpadů by zaplatili v dani z nemovitosti ti, co bydlí v domech. Navíc důchodcům nad 75 let a zdravotně postiženým, kteří teď za odpady neplatí nic, by se zvýšilo daňové zatížení 3x. A hlavně: sejde s očí, sejde z mysli. V dalším volebním období může být všechno jinak a poplatky za svoz budou zase zavedeny. Ale pochybuji, že daň z nemovitosti někdo sníží.

Jak jsem již kdysi psal, daň z nemovitosti je socialistické peklo, absolutně nespravedlivá - je to poplatek za majetek, který byl pořízen z již zdaněných a uspořených peněz a to nemluvím o nesmyslnosti daně z převodu nemovitosti, který prodražuje lidem bydlení a snižuje mobilitu obyvatelstva. 

Jako dlouholetý člen, a nyní stále ještě předseda Finančního výboru města, mohu přísahat, že město má peněz až moc. Jen se bohužel utrácejí velmi neefektivně. A čím víc peněz městu dáte, tím více jich neefektivně rozhází. 

Ing. Roman Jandík
předseda ODS Roztoky

 

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.